Narzędzia

Visual Studio Code to wg mnie najlepszy edytor kodu. Minimalistyczny, estetyczny, szybki, zintegrowany z git i konsolą. Poradzi sobie z każdym językiem stosowanym w pracy webmastera. Więcej o nim poczytasz na stronie https://code.visualstudio.com/

Fira Code. Jeśli jesteś prawdziwym webmasterem, to dbasz nie tylko o kwestie związane z serverem, kodem back-end i kodem front-end, ale również ma dla Ciebie istotne znaczenie estetyka. Zatem wiesz na pewno jak wiele wnoszą do estetyki tekstu ligatury, ale czy wiesz, że teraz są one też dostępne w edytorach kodu? Pięknie zaprojektowany font typu monospace, a zatem idealny do pisania kodu o zaskakujących ligaturach. Coś pięknego! Świetnie współgra z Visual Studio Code. Zobacz sam: https://github.com/tonsky/FiraCode

Futurehost to firma dostarczająca miejsce na serwerach na Twoje fascynujące aplikacje, zwane przez pospólstwo stronami internetowymi ;P. Wg mnie lider na polskim rynku w tej branży. Mają własny estetyczny i prosty w obsłudze panel administracyjny (zamiast paskudnego cPanel) i rozsądne ceny. Jak klikniesz z tego linka http://futurehost.pl?a=9012 to dostaniesz dodatkowo mały rabat na start ;). Jeśli potrzebujesz jednak servery, które możesz skonfigurować to mają także VPS.

W ostatnim czasie zainteresował mnie inny dostawca o automatycznie skalowalnym hostingu. Firma w stu procentach polska, bez zagranicznego kapitału. W rozsądnej cenie, z przejrzystym i przyjemnym w obsłudze panelem administracyjnym. Co najważniejsze też z możliwością ustawienia w panelu darmowych certyfikatów Let’s Encrypt! Zerknij zresztą i oceń: https://dhosting.pl/pp-aido (link z rabatem, niestety tylko 5%, ale ziarnko do ziarnka…)

Domeny są jak słodycze. Na początku kupujesz całą masę bo są bardzo tanie na pierwszy rok, a w kolejnym rezygnujesz bo za dużo tego do zapłacenia a i tak z większości nie korzystasz. Jak się to ma do słodyczy? Jeszcze nie wiem. Do rzeczy jednak: jeśli trzeba kupić jak najtaniej domenę, to korzystam z dwóch stron, jedna to najtanszedomeny.pl (sic! :D). W przypadku bardziej specyficznych domen o nietypowych końcówkach posiłkuję się natomiast stroną domeny.tv.

Email Service Provider to takie zwierzę, które specjalizuje się w dostarczaniu maili i ich obsłudze. Bardzo przydatne zwierzę, jeśli jak każdy dobry webmaster, wiesz po co zbiera się emaile na stronach internetowych (tfu, tfu, tzn fascynujących aplikacjach). Ja zazwyczaj korzystam z GetResponse. Obecnie przyglądam się też firmie SendGrid, ale na razie brakuje mi tam kilku funkcji.

Content Management Systems (CMS). Czasem webmaster nie ma czasu na dłubanie i potrzebuje postawić szybko stro… fascynującą aplikację internetową. Tu z pomocą przychodzą systemy zarządzania treścią. Najpopularniejszym na świecie i też w moim inwentarzu jest WordPress, który możesz pobrać za darmo ze strony https://wordpress.org/. WordPress występuje też w wersji komercyjnej, możesz sprawdzić go tutaj: https://wordpress.com/. Bardzo sympatyczny jest także duszek, czyli Ghost ale wymaga servera z node.js.

Cloud Computing Platform. Bardzo ciekawą usługę, którą jestem zafascynowany, świadczy też DigitalOcean. Koniecznie odwiedź ich stronę by przynajmniej dowiedzieć się, że coś tak pięknego istnieje :D. Dodatkowo jak zarejestrujesz się z tego linka: https://m.do.co/c/9d7c86152ee8  to otrzymasz $10 kredytu – wystarczy na dwa miesiące testowania małego dropletu.